make 3.79.1 - en to he translation catalogue (181 entries)

en: 
    Counted %d args in failed launch
he: 
    לשכנש רוגישב ונמנ םיטנמוגרא %d

en: 
    Unhandled exception filter called from program %s
    ExceptionCode = %x
    ExceptionFlags = %x
    ExceptionAddress = %x
he: 
    %s תינכת ךותמ ארקנ לופיט אלל תוגירח ןנסמ
    ExceptionCode = %x
    ExceptionFlags = %x
    ExceptionAddress = %x

en:   Ignoring VPATH name `%s'.
he:   .`%s' VPATH םשמ םלעתמ

en:  (core dumped)
he:  (core ץבוקב םשרנ ןורכזה ןכות)

en:  (did you mean TAB instead of 8 spaces?)
he: (?םיחוור 8 םוקמב TAB-ל תנווכתה םאה)

en:  (remote)
he: (תקחורמ)

en: %s (line %d) Bad shell context (!unixy && !batch_mode_shell)
he: (!unixy && !batch_mode_shell) shell-mode תעיבקב הלקת :%s ץבוק לש %d הרוש

en: %s is suspending for 30 seconds...
he: .תוינש 30 לש %s תייהשה

en: %s: Command not found
he: האצמנ אל וז הדוקפ :%s

en: %s: Interrupt/Exception caught (code = 0x%x, addr = 0x%x)
he: %s תינכתב (code = 0x%x, addr = 0x%x) הגירח וא הקיספ

en: %s: Shell program not found
he: האצמנ אל shell תדוקפ :%s

en: %s: Timestamp out of range; substituting %s
he: רתומה םוחתל ץוחמ הניהש ,%s לש ןמזה תמיתח תא %s-ב ףילחמ

en: %s: illegal option -- %c
he: %s: יקוח-יתלב ןייפאמ -- %c

en: %s: invalid option -- %c
he: %s תינכת רובע יוגש ןייפאמ -- %c

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
he: %s תינכת רובע טנמוגרא לבקמ וניא `%c%s' ןייפאמ

en: %s: option `%s' is ambiguous
he: %s תינכת רובע יעמשמ-דח וניא `%s' ןייפאמ

en: %s: option `%s' requires an argument
he: %s תינכת רובע טנמוגרא בייחמ `%s' ןייפאמ

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
he: %s תינכת רובע טנמוגרא לבקמ וניא `--%s' ןייפאמ

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
he: %s תינכת רובע טנמוגרא לבקמ וניא `-W %s' ןייפאמ

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
he: %s תינכת רובע יעמשמ-דח וניא `-W %s' ןייפאמ

en: %s: option requires an argument -- %c
he: %s: טנמוגרא בייחמ ןייפאמ -- %c

en: %s: unrecognized option `%c%s'
he: %s תינכת רובע `%c%s' ההוזמ-יתלב ןייפאמ

en: %s: unrecognized option `--%s'
he: %s תינכת רובע `--%s' ההוזמ-יתלב ןייפאמ

en: %sNo rule to make target `%s'%s
he: %s`%s'%s הרטמ תיינבל םיללכ ןיא

en: %sNo rule to make target `%s', needed by `%s'%s
he: %sהתיינבל םיללכ ןיא ךא ,`%s' תשרוד `%s'%s הרטמ

en: *** Archive member `%s' may be bogus; not deleted
he: *** קחמיי אל ;ןיקת-יתלב תויהל לולע `%s' ןויכרא רבא ***

en: *** Break.
he: *** Break. ***

en: *** Deleting file `%s'
he: *** `%s' ץבוק קחומ ***

en: *** Deleting intermediate file `%s'
he: *** `%s' םייניב ץבוק קחומ ***

en: *** Waiting for unfinished jobs....
he: *** ...ומייתסנ םרטש תודובעל ןיתממ

en: *** [%s] Archive member `%s' may be bogus; not deleted
he: *** [%s] קחמיי אל ;ןיקת-יתלב תויהל לולע `%s' ןויכרא רבא ***

en: *** [%s] Deleting file `%s'
he: *** [%s] `%s' ץבוק קחומ ***

en: *** [%s] Error %d
he: *** [%s] %d הלקת

en: *** [%s] Error 0x%x
he: *** [%s] 0x%x הלקת ***

en: *** [%s] Error 0x%x (ignored)
he: *** [%s] 0x%x הלקתמ יתמלעתה ***

en: -warning, CTRL-Y will leave sub-process(es) around.
he: .תוליעפ תב-תוינכת ריאשהל לולע CTRL-Y :תוריהז

en: -warning, you may have to re-enable CTRL-Y handling from DCL.
he: .DCL-מ CTRL-Y-ב לופיט רושפיאב ךרוצ תויהל לולע :תוריהז

en: .LIBPATTERNS element `%s' is not a pattern
he: תינבת וניא .LIBPATTERNS לש `%s' טנמלא

en: ; using VPATH name `%s'
he:  (`%s' :VPATH ץבוק םש)

en: Access violation: read operation at address %x
he: %x תבותכמ האירק :ןורכזל השיג תלקת

en: Access violation: write operation at address %x
he: %x תבותכל הביתכ :ןורכזל השיג תלקת

en: Avoiding implicit rule recursion.
he: .תשרופמ-יתלב היסרוקרמ ענמנ

en: Circular %s <- %s dependency dropped.
he: .%s <- %s תילגעמ לולת טימשמ

en: Cleaning up temp batch file %s
he: `%s' ינמז batch ץבוק קלסמ

en: Cleaning up temporary batch file %s
he: `%s' ינמז batch ץבוק קלסמ

en: Commands for `%s' will be ignored in favor of those for `%s'.
he: .`%s' רובע ולא לע תופידע `%s' רובע תודוקפ

en: Commands for file `%s' were found by implicit rule search,
he: ,םישרופמ-יתלב םיללכב שופיח י"ע ואצמנ `%s' ץבוק רובע תודוקפ

en: Commands of `%s' are being run.
he: .`%s' רובע תודוקפ ץירמ

en: Commands were specified for file `%s' at %s:%lu,
he: ,`%s' ץבוק רובע תודוקפ ונתינ %s ץבוקב %lu הרושב

en: Considering target file `%s'.
he: .`%s' הרטמ ץבוק ןחוב

en: Couldn't change back to original directory.
he: .תירוקמה היקיתל רוזחל ןתינ אל

en: Creating temporary batch file %s
he: `%s' ינמז batch ץבוק רצוי

en: Current time
he: תכרעמ ןועש

en: Customs won't export: %s
he: %s אציימ וניא Customs

en: Do not specify -j or --jobs if sh.exe is not available.
he: .ןימז וניא sh.exe םא --jobs וא -j-ב ךומתל ןתינ אל

en: Error spawning, %d
he: %d :תב-תינכת תלעפהב הלקת

en: Error, empty command
he: הקיר הדוקפ :הלקת

en: Executing %s instead
he: %s ץירמ תאז םוקמב

en: Extraneous text after `%s' directive
he: `%s' תארוה ירחא רתוימ טסקט

en: Extraneous text after `endef' directive
he: `endef' תארוה ירחא רתוימ טסקט

en: Failed to remake makefile `%s'.
he: .`%s' makefile לש שדחמ-הריציב הלקת

en: Failed to remake target file `%s'.
he: .שדחמ `%s' תונבל ןויסנ לשכנ

en: File `%s' does not exist.
he: .םייק וניא `%s' ץבוק

en: File `%s' was considered already.
he: .ןכ-ינפל ןחבנ רבכ `%s' ץבוק

en: Finished prerequisites of target file `%s'.
he: .`%s' הרטמ ץבוק לש םדק-תושירד םע יתמייס

en: Finished updating file `%s'.
he: .`%s' ץבוק ןכדעל יתמייס

en: Found an implicit rule for `%s'.
he: .`%s' רובע שרופמ-יתלב ללכ יתאצמ

en: Found prerequisite `%s' as VPATH `%s'
he: `%s' םדק תשירדכ VPATH `%s' יתאצמ

en: Giving up on target file `%s'.
he: .`%s' הרטמ ץבוק יבגל םיידי יתמרה

en: Included makefile `%s' was not found.
he: .אצמנ אל `%s' ללכומ makefile

en: Insufficient number of arguments (%d) to function `%s'
he: קפסמ וניאש (%d) םיטנמוגרא רפסמ םע הארקנ `%s' היצקנופ

en: Live child 0x%08lx (%s) PID %ld %s
he: הצר 0x%08lx (%s) PID=%ld %s תב-תינכת

en: Looking for a rule with intermediate file `%s'.
he: .`%s' ינמז ץבוק םע ללכ שפחמ

en: Looking for an implicit rule for `%s'.
he: .`%s' רובע שרופמ-יתלב ללכ שפחמ

en: Looking for archive-member implicit rule for `%s'.
he: .`%s' רובע ןויכרא ירבאל שרופמ-יתלב ללכ שפחמ

en: Makefile `%s' might loop; not remaking it.
he: .שדחמ ורציילמ ענמנ ;תיפוסניא האלול רוציל לולע `%s' Makefile

en: Makefile `%s' was not found
he: אצמנ אל `%s' Makefile

en: Makefile from standard input specified twice.
he: .תחא םעפמ רתוי ןתינ ינקת טלק ץורעמ Makefile

en: Must remake target `%s'.
he: .`%s' הרטמ שדחמ תונבל בייח

en: No commands for `%s' and no prerequisites actually changed.
he: .השעמל התנתשה אל םדק תשירד ףאו `%s' רובע תודוקפ ןיא

en: No implicit rule found for `%s'.
he: .`%s' רובע םישרופמ-יתלב םיללכ ואצמנ אל

en: No need to remake target `%s'
he: `%s' הרטמ שדחמ תונבל ךרוצ ןיא

en: No targets
he: תורטמ ןיא

en: No targets specified and no makefile found
he: makefile יצבק ואצמנ אלו תורטמ ןויצ ןיא

en: Nothing to be done for `%s'.
he: .`%s רובע תושעל המ ןיא

en: Obtained token for child 0x%08lx (%s).
he: .0x%08lx (%s) תב-תינכת רובע ןומיסא לבקתה

en: Options:
he:                                              :םינייפאמ

en: Parallel jobs (-j) are not supported on this platform.
he: .וז תכרעמב ךמתנ וניא (-j) יליבקמ עוציב

en: Prerequisite `%s' is newer than target `%s'.
he: .`%s' םדקה תשירדמ הנשי `%s' הרטמ

en: Prerequisite `%s' is older than target `%s'.
he: .`%s' םדקה תשירדמ השדח `%s' הרטמ

en: Prerequisite `%s' of target `%s' does not exist.
he: .םייק וניאש `%s' יאנתכ תשרוד `%s' הרטמ

en: Pruning file `%s'.
he: .`%s' רובע תויולת ףרג ץצקמ

en: Putting child 0x%08lx (%s) PID %ld%s on the chain.
he: .תודובע תרשרשל 0x%08lx (%s) PID=%ld %s תב-תינכת ףרצמ

en: Reading makefiles...
he: ...makefile יצבק ארוק

en: Reaping losing child 0x%08lx PID %ld %s
he: הלשכנש 0x%08lx PID=%ld %s תב-תינכת ףסוא

en: Reaping winning child 0x%08lx PID %ld %s
he: החילצהש 0x%08lx PID=%ld %s תב-תינכת ףסוא

en: Recently tried and failed to update file `%s'.
he: .`%s' ץבוק ןוכדעב יתלשכנו יתיסינ ןמזמ אל

en: Recursive variable `%s' references itself (eventually)
he: (רבד לש ופוסב) ומצעל היינפהל םרוג `%s' יביסרוקר הנתשמ

en: Redirected error to %s
he: %s-ל תואיגש תיינפה

en: Redirected input from %s
he: %s-מ טלק תיינפה

en: Redirected output to %s
he: %s-ל טלפ תיינפה

en: Rejecting impossible implicit prerequisite `%s'.
he: .תירשפא-יתלב הניהש םושמ `%s' תשרופמ-יתלב םדק תשירד החוד

en: Rejecting impossible rule prerequisite `%s'.
he: .תירשפא-יתלב הניהש םושמ `%s' םדק תשירד החוד

en: Released token for child 0x%08lx (%s).
he: .ררחוש 0x%08lx (%s) תב-תינכת רובע ןומיסאה

en: Resetting make for single job mode.
he: .יתרדס ןפואב ועצובי תודוקפ

en: Resetting to single job (-j1) mode.
he: .(-j1) יתרדס ןפואב ועצובי תודוקפ

en: Still updating file `%s'.
he: .`%s' ץבוק ןכדעמ ןיידע

en: Successfully remade target file `%s'.
he: .`%s' שדחמ תיינבב החלצה

en: Target `%s' is double-colon and has no prerequisites.
he: .םדק תושירד אללו םילופכ םייתודוקנ םע הניה `%s' הרטמ

en: Target `%s' not remade because of errors.
he: .תואיגש בקע שדחמ התנבנ אל `%s' הרטמ

en: Target file `%s' needs remade under -q.
he: .-q םע תונביהל ךירצ `%s' הרטמ ץבוק

en: The prerequisites of `%s' are being made.
he: .הינבב `%s' לש םדקה תושירד

en: Trying implicit prerequisite `%s'.
he: .`%s' תשרופמ-יתלב םדק תשירד הסנמ

en: Trying pattern rule with stem `%.*s'.
he: .`%.*s' שרוש םע תינבת ללכ הסנמ

en: Trying rule prerequisite `%s'.
he: .`%s' םדק תשירד ללכ הסנמ

en: Unimplemented on this platform: function `%s'
he: וז תכרעמב תשמוממ הניא `%s' היצקנופ

en: Unknown builtin command '%s'
he: תרכומ הניא '%s'תינבומ הדוקפ

en: Updating goal targets....
he: ...דעי תורטמ ןכדעמ

en: Updating makefiles....
he: ...makefile יצבק ןכדעמ

en: Usage: %s [options] [target] ...
he: %s [םינייפאמ] [הרטמ] ...  :שומיש ןפוא

en: Using default commands for `%s'.
he: .`%s' רובע לדחמ תרירב תודוקפב שמתשמ

en: Warning: Empty redirection
he: הקיר היינפה :תוריהז

en: [%s] Error %d (ignored)
he: [%s] %d הלקתמ יתמלעתה

en: `%s' is up to date.
he: .ינכדע רבכ `%s'

en: attempt to use unsupported feature: `%s'
he: תכמתנ הנניאש `%s' הנוכתב שומיש ןויסנ

en: but `%s' is now considered the same file as `%s'.
he: .ץבוק ותואל התע םיבשחנ `%s' ןהו `%s' ןה םלואו

en: can't rename double-colon `%s' to single-colon `%s'
he: `%s' םילופכ םייתודוקנמ `%s' םידדוב םייתודוקנל ךופהל ןתינ אל

en: can't rename single-colon `%s' to double-colon `%s'
he: `%s' םידדוב םייתודוקנמ `%s' םילופכ םייתודוקנל ךופהל ןתינ אל

en: cannot enforce load limits on this operating system
he: וז תכרעמב סמוע תולבגמ תופכל ןתינ אל

en: commands commence before first target
he: הנושאר הרטמ ינפל תוליחתמ תודוקפ

en: done sleep(30). Continuing.
he:  המייתסנ

en: empty `override' directive
he: הקיר `override' תארוה

en: empty string invalid as file name
he: ץבוק םשכ תלבקתמ הניא הקיר תזורחמ

en: empty variable name
he: קיר הנתשמ םש

en: extraneous `%s'
he: רתוימ `%s'

en: extraneous `endef'
he: רתוימ `endef'

en: first argument to `word' function must be greater than 0
he: יבויח תויהל בייח `word' תייצקנופל ןושאר טנמוגרא

en: internal error: `%s' command_state
he: command_state `%s' :תימינפ הנכת תלקת

en: internal error: invalid --jobserver-fds string `%s'
he: --jobserver-fds ןייפאמב `%s' היוגש תזורחמ :תימינפ הנכת תלקת

en: internal error: multiple --jobserver-fds options
he: םיבורמ --jobserver-fds ינייפאמ :תימינפ הנכת תלקת

en: invalid `override' directive
he: היוגש `override' תארוה

en: invalid syntax in conditional
he: יאנת לש יוגש ריבחת

en: lbr$ini_control failed with status = %d
he: %d סוטטס םע לשכנ lbr$ini_control

en: lbr$set_module failed to extract module info, status = %d
he: %d סוטטס ,lib$rset_module י"ע לודומ לע עדימ תפילשב ןולשכ

en: make reaped child pid %d, still waiting for pid %d
he: הפסאנ pid %d תב-תינכת ,pid %d-ל הכחמ ןיידע

en: missing `endef', unterminated `define'
he: םויס אלל `define' תארוה ,רסח `endef'

en: missing `endif'
he: רסח `endif'

en: missing rule before commands
he: ןהינפל ללכ אלל תודוקפ

en: missing separator%s
he: %sדירפמ רסח

en: missing target pattern
he: הרטמ תינבת ןיא

en: mixed implicit and normal rules
he: םישרופמ-יתלבו םיליגר םיללכ לש בוברע

en: mixed implicit and static pattern rules
he: םישרופמ-יתלבו םייטטס תינבת יללכ לש בוברע

en: multiple target patterns
he: תובורמ הרטמ תוינבת

en: non-numeric first argument to `word' function
he: רפסמ וניא `word' תייצקנופל ןושאר טנמוגרא

en: non-numeric first argument to `wordlist' function
he: רפסמ וניא `wordlist' תייצקנופל ןושאר טנמוגרא

en: non-numeric second argument to `wordlist' function
he: רפסמ וניא `wordlist' תייצקנופל ינש טנמוגרא

en: only one `else' per conditional
he: יאנת לכל דיחי `else' קר רתומ

en: process_easy() failed failed to launch process (e=%d)
he: (e=%d) תינכת-תת רוגישב לשכנ process_easy()

en: sys$search failed with %d
he: %d םע לשכנ sys$search

en: target `%s' doesn't match the target pattern
he: דעיה תינבת תא תמאות הניא `%s' הרטמ

en: target `%s' given more than once in the same rule.
he: .ללכ ותואב תחא םעפמ רתוי העיפומ `%s' הרטמ

en: target file `%s' has both : and :: entries
he: :: ןהו : גוסמ ןה םיללכ שי `%s' הרטמ ץבוקל

en: target pattern contains no `%%'
he: `%%' אלל הרטמ תינבת

en: the `-%c' option requires a positive integral argument
he: יבויחו םלש טנמוגרא בייחמ `-%c' ןייפאמ

en: touch archive member is not available on VMS
he: VMS תכרעמב ןויכראב רבא לש העש/ךיראת יונישב הכימת ןיא

en: touch: Archive `%s' does not exist
he: םייק וניא `%s' ןויכרא ץבוק :touch

en: touch: Bad return code from ar_member_touch on `%s'
he: `%s' רובע ןיקת-אל דוק הריזחה ar_member_touch :touch

en: touch: Member `%s' does not exist in `%s'
he: `%s' רבא ליכמ וניא `%s' ןויכרא :touch

en: touch: `%s' is not a valid archive
he: ןיקת ןויכרא ץבוק וניא `%s' :touch

en: unable to open library `%s' to lookup member `%s'
he: (`%s' הירפס) `%s' רבא רובע הירפס תחיתפב הלקת

en: unknown debug level specification `%s'
he: תואיגש יופינל עדימ לש `%s' רכומ-יתלב ןייפאמ

en: unterminated call to function `%s': missing `%c'
he: `%s' היצקנופל האירקב `%c' רסח

en: unterminated variable reference
he: הכלהכ תמייתסמ הניא הנתשמל היינפה

en: virtual memory exhausted
he: ילאוטריוה ןורכזה רמגנ

en: warning:  Clock skew detected.  Your build may be incomplete.
he: .המלש אל תויהל הלולע הינבה .ןועש תשילג התלגתנ :תוריהז

en: warning: -jN forced in submake: disabling jobserver mode.
he: jobserver ןפוא לטבמ ;-jN בייחמ Make-תת :הרהזא

en: warning: NUL character seen; rest of line ignored
he: החנזנ הרושה תרתי ;NUL ות יתשגפ :הרהזא

en: warning: ignoring old commands for target `%s'
he: `%s' הרטמ רובע תומדוק תודוקפמ םלעתמ :תוריהז

en: warning: jobserver unavailable: using -j1.  Add `+' to parent make rule.
he: .Make לש באה ללכל `+' ףסוה .-j1-ב שומיש השעיי ;ןימז וניא jobserver :הרהזא

en: warning: overriding commands for target `%s'
he: `%s' הרטמ רובע תודוקפ סרוד :תוריהז

en: warning: undefined variable `%.*s'
he: `%.*s' רדגומ-יתלב הנתשמ :תוריהז
